Choroby kobiece - ginekologiczne i nowotwory

Choroby kobiece
Warto zobaczyć:
Poradniki

UPŁAWY

Upławy to jeden z najczęstszych powodów jaki skłania kobiety do wizyty u ginekologa. Przyczyny ich powstania są bardzo różne. Mogą być konsekwencją naturalnych procesów, które zachodzą w organizmie kobiety bądź świadczyć o poważnej chorobie, a nawet zagrożeniu dla życia w postaci nowotworu. Najczęściej jednak dolegliwości opierają się o infekcje układu moczowo - płciowego. Przy zakażeniach występuje zwykle także nieprzyjemny zapach. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek upławów konieczna jest wizyta u ginekologa.

Troche fizjologii

Pochwowa wydzielina powstaje w gruczołach przedsionkowych większych, umiejscowionych w wargach sromowych większych. Zwykle płyn wydzielany przez gruczoły jest bezbarwny i bezwonny. Mimo to kolor oraz konsystencja pojawiającej się wydzieliny uzależnione są przede wszystkim od fazy cyklu oraz wieku kobiety. Cechą charakterystyczną pierwszej fazy cyklu jest suchość pochwy, w trakcie owulacji gęsty, obfity śluz stwarza odpowiednie środowisko dla plemników, natomiast w trzeciej fazie cyklu śluz ochrania drogi rodne przed zakażeniami. Ilość wydzielimy znacząco rośnie w okresie dojrzewania a maleje w trakcie przekwitania. Gdy zanika miesiączka organizm przestaje produkować śluz, z tego powodu kobiety w tym czasie są szczególnie narażone na infekcje okolic intymnych.

Do wizyty w gabinecie ginekologicznym powinno nakłonić nas pojawienie się upławów o zmienionej konsystencji, kolorze oraz o nieprzyjemnym zapachu. Takie zmiany wywołane są zazwyczaj pojawieniem się infekcji okolic intymnych. Do najczęściej występujących należą:

- upławy gęste o konsystencji twarożku – zwykle wynik grzybicy pochwy,

- upławy obfite szaro - białe o nieprzyjemnym zapachu - mogą świadczyć o waginozie bakteryjnej,

- upławy żółto - zielonkawe o ostrym zapachu - najczęściej świadczą o zakażeniu rzęsistkiem,

- upławy ropno - śluzowe – mogą być objawem groźnej choroby - chlamydiozy, która prowadzi do bezpłodności,

- upławy brązowe – ich kolor wynika z krwi, która pojawia się w śluzie. Upławy takie w ciąży mogą stanowić konsekwencję implantacji zarodka lub być pierwszym objawem poronienia. Należy zwrócić wtedy uwagę na obfitość krwawienia – w przypadku skąpego najpewniej nie zachodzą żadne niepokojące zjawiska. W przypadku kobiet nie będących w ciąży brązowe upławy może wywołać nadżerka szyjki macicy, polipy, mięśniaki oraz rozmaite infekcje. Ważne jest zwrócenie uwagi na obfitość upławów oraz częstość ich pojawiania się. Wystąpienie krwawień niezwiązanych z miesiączką oraz upławy zabarwione krwią mogą występować w trakcie rozwoju raka szyjki macicy.

Upławy

Pomimo nieustannych apeli lekarzy o baczną, stałą obserwację własnego organizmu i regularne wykonywanie badań profilaktycznych, nadal wiele kobiet bagatelizuje i unika wizyt u ginekologa. Zachowanie takie może mieć znaczący wpływ na zdrowie i życie. Dlatego warto badać się regularnie. W trakcie ciąży powinnyśmy być szczególnie wyczulone na wszystkie odstępstwa od stanu prawidłowego w obszarze miejsc intymnych. W tym czasie pojawienie się upławów może świadczyć o wystąpieniu schorzenia niebezpiecznego zarówno dla kobiety jak i dla dziecka.

Copyright 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.