Choroby kobiece - ginekologiczne i nowotwory

Choroby kobiece
Warto zobaczyć:
Poradniki

RAK JAJNIKA

Rak jajnika to złośliwa choroba nowotworowa u kobiet. Występuje najczęściej w czasie menopauzy lub po niej. Nowotwór wywodzi się od komórek nabłonkowych, które pokrywają jajnik. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów, gdyż zwykle we wczesnych stadiach nie obserwuje się żadnych objawów, i jest schorzeniem bardzo trudnym do wykrycia.

Niepokojące dolegliwości występują dopiero w ciężkich stadiach nowotworu, kiedy znacznie maleją szanse wyleczenia. Zaobserwowano zmniejszone ryzyko zachorowania na raka jajnika pośród kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną.

Jest to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór dotykający dróg rodnych kobiet. Na pierwszym miejscu znajduje się rak szyjki macicy. Notuje się znaczący wzrost zachorowalności u kobiet, które przekroczyły 50 rok życia oraz sukcesywny wzrost liczby zachorowań aż do 80 roku życia.

Czynniki ryzyka i czynniki ochronne

Czynnikami ryzyka rozwoju raka jajnika są: brak ciąż, stymulacja owulacji, niepłodność, hiperestrogenizm, hiperandrogenizm, endometrioza, nakłucia powierzchni jajnika przy pobieraniu oocytów, przebyta choroba nowotworowa, mutacje w genach BRCA1 i BRCA2, stan po radioterapii miednicy mniejszej z powodu innych nowotworów, zespół Lynch II, otyłość, nikotynizm, wiek ( wyższe ryzyko u kobiet starszych ), działanie talku, przebyta świnka.

Lekarze wskazują jako czynniki ochronne przed zachorowaniem na raka jajnika: liczne ciąże, długotrwałe stosowanie hormonalnej antykoncepcji, karmienie piersią, podwiązanie jajowodów.

Objawy nowotworu jajników

Nowotwór początkowo przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle w momencie gdy rozmiar guza przekracza 7 centymetrów. Rak jajnika jest zazwyczaj wykrywany w późnym stadium. Objawami zgłaszanymi najczęściej przez pacjentki są: bóle w podbrzuszu, krwawienia z pochwy, zwiększenie obwodu brzucha a także objawy ucisku na narządy sąsiednie ( drogi moczowe, układ pokarmowy ).

Nie ma żadnych badań przesiewowych w kierunku raka jajnika (poza postaciami wrodzonymi). Lekarze przy pomocy badania ginekologicznego oraz USG mają możliwość wykrycia tego nowotworu dopiero gdy jego wielkość przekracza 5 centymetrów. Dobrym badaniem diagnostycznym w przypadkach podejrzenia raka jajnika lub w celu określenia rozległości procesu nowotworowego jest PET-CT. W badaniach krwi bardzo często występuje podwyższony poziom markerów nowotworowych - CA-125 i Ca 19-9.

Badanie genetyczne

W przypadku kobiet z podwyższonym ryzykiem zachorowania na ten nowotwór (wcześniejsze występowanie w rodzinie) powinno zostać przeprowadzone badanie genetyczne na mutacje genów BRCA1 i BRCA2.

Ostateczną diagnozę stawia się dopiero po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego materiału uzyskanego w trakcie operacji.

Copyright 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.