Choroby kobiece - ginekologiczne i nowotwory

Choroby kobiece
Warto zobaczyć:
Poradniki

NADŻERKA

Nadżerka jest schorzeniem ginekologicznym występującym powszechnie u kobiet w różnym wieku. Około 1 na 4 kobiety miała w swoim życiu do czynienia z nadżerką. Schorzenie występuje w pochwowej części szyjki macicy. Jest to ubytek tkanki nabłonkowej. Z wyglądu przypomina otarcie lub plamkę o intensywnie czerwonym kolorze oraz zazwyczaj nierównej powierzchni.

Choroba pojawia się zwykle u kobiet pomiędzy 25 a 35 rokiem życia. Może jednak wystąpić wcześniej lub później. Powstaje najczęściej na skutek infekcji bakteryjnych, wirusowych bądź grzybiczych. Ryzyko zachorowania jest znacznie wyższe u kobiet współżyjących płciowo. Na jej powstanie oddziałują także: porody, stosowanie tamponów, gospodarka hormonalna organizmu.

Objawy nadżerki

Nadżerka w początkowych stadiach nie ujawnia zazwyczaj żadnych skłaniających do niepokoju objawów. Z czasem w miarę rozwoju schorzenia mogą pojawić się plamienia, upławy, ostre stany zapalne, oraz u niektórych kobiet bóle w krzyżu i dosyć silne bóle brzucha. Gdy choroba jest zaawansowana kobieta może czuć ból w trakcie współżycia a także mogą wystąpić krwawienia.

Wyróżnia się 3 rodzaje nadżerki. Pierwszym z nich jest nadżerka właściwa, która ma charakter owrzodzenia. Spowodowana jest przez urazy mechaniczne, infekcje dróg rodnych oraz odleżyny. Drugim rodzajem jest nadżerka rzekoma, której cechą charakterystyczną jest jej samoistne zanikanie w momencie wyrośnięcia zdrowego, nowego nabłonka. Ostatnią, trzecią odmianą jest nadżerka wrodzona. Występuje ona u kobiet dojrzałych płciowo. Wywołana jest zazwyczaj poprzez stosowanie doustnej antykoncepcji, porody oraz poronienia. Jest to stałe zaczerwienienie szyjki macicy w miejscu zakończenia jej zewnętrznej części.

Diagnoza i leczenie

Nadżerka jest dolegliwością stosunkowo prostą do zdiagnozowania. Każdy lekarz ginekolog rozpozna schorzenie już w trakcie wstępnego badania ginekologicznego. Aby precyzyjnie określić rodzaj nadżerki i zastosować odpowiednią terapię przeprowadza się badanie cytologiczne, posiew oraz kolposkopię (badanie mikroskopowe).

O ewentualnym podjęciu leczenia decyduje lekarz. Nie każda nadżerka wymaga specjalnej terapii. Jednak niektóre nie leczone odmiany schorzenia mogą spowodować nawet raka szyjki macicy. Odpowiednie leczenie dobierane jest na podstawie szeregu czynników, takich jak wiek, fakt czy kobieta rodziła oraz rodzaj nadżerki. W leczeniu stosuje się terapie: leczenie wyczekujące, które opiera się na częstych kontrolach oraz powtarzaniu badań cytologicznych ( głownie u kobiet młodych ), leczenie farmakologiczne oraz leczenie inwazyjne ( stosowane w przypadkach rzadkich i groźnych zmian ).

Copyright 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.