Choroby kobiece - ginekologiczne i nowotwory

Choroby kobiece
Warto zobaczyć:
Poradniki

RAK PIERSI

Rak piersi jest najpowszechniej występującym wśród kobiet nowotworem. W Polsce odnotowywane jest około 10 tysięcy zachorowań rocznie. Oznacza to, że co roku na raka piersi zachoruje 30 na 100 tysięcy kobiet. Pamiętajmy jednak, że około 90 % wszelkich zmian pojawiających się w piersiach ma charakter nienowotworowy. Nie należy ich mimo wszystko bagatelizować. Każdą zmianę należy przebadać i skonsultować z lekarzem.

Przyczyny powstawania nowotworu piersi

Nasze narządy budują tkanki, te zaś różnego rodzaju komórki. Przyczyną powstania nowotworu jest mutacja DNA, w czego wyniku dochodzi do niekontrolowanego podziału komórki. Wystąpienie tych zmian powoduje przemianę nowotworową w komórce, które występują z różną częstotliwością przez długi czas. Fakt ten pokazuje powiązanie powstania nowotworu z wiekiem. W miarę jak kobieta się starzeje rośnie ryzyko zachorowania na raka. W grupie najwyższego ryzyka znajdują się kobiety pomiędzy 50 a 70 rokiem życia. Przyczyny powstawania większości raków piersi nie zostały do tej pory poznane.

Do czynników ryzyka wystąpienia raka piersi należą: wiek, genetyka, otyłość, czynniki endogeniczne i egzogeniczne, niewłaściwa dieta, płeć, rasa, położenie geograficzne, alkohol, nie karmienie piersią, aborcja oraz poronienia, występowanie raka jajników i macicy, występowanie raka drugiego sutka oraz wiele innych.

KSIĄŻKA O RAKU PIERSI:

Objawy raka piersi

Jednym z najbardziej powszechnych objawów jest zaobserwowanie przez chorego niewielkiego guzka w sutku. Najbardziej alarmujące są guzki, które występują pojedynczo, gdyż mnogie mają zwykle charakter torbielowy lub stanowią przejawu innych procesów degeneracyjnych. Innymi istotnymi objawami są: obrzęk piersi, podejrzane zmiany w rozmiarze lub kształcie piersi, guz w piersi lub pod pachą, nietypowo wyglądająca, pomarszczona skóra nad guzem, ciemniejsza wydzielina bądź krwawienie z brodawki, sterczenie brodawki, zmiany w kształcie sutka – nieregularność lub wklęsłość, wysypka na brodawce sutkowej lub wokół niej, zaczerwienienie oraz stwardnienie skóry, poszerzenie żył skóry piersi.

Samodzielne badanie piersi

Diagnoza opiera się na kilku kolejnych stadiach. Pierwszym z nich jest samobadanie piersi czyli badanie, które każda kobieta powinna regularnie wykonywać samodzielnie w domu. Kolejne to badania, które kieruje lekarz czyli mammografia, ultrasonograf, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, biopsja gruboigłowa, biopsja otwarta oraz takie badania jak badania mikroskopowe, termografia lub galaktografia.

Leczenie

Główną metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne. Pozostałe metody jak chemioterapia, radioterapia lub hormonoterapia stanowią uzupełnienie metod operacyjnych.

Najskuteczniejszą formą profilaktyczną raka piersi jest regularne samobadanie piersi. Inne czynniki obniżające ryzyko zachorowania to : właściwa waga, aktywność fizyczna, unikanie alkoholu, karmienie piersią czy dieta bogata w warzywa i owoce, unikać należy tłuszczu.

Copyright 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.