Choroby kobiece - ginekologiczne i nowotwory

Choroby kobiece
Warto zobaczyć:
Poradniki

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy diagnozowane są u około 20-40% kobiet. Na schorzenie to zapada co piąta kobieta, która przekroczyła 35 rok życia oraz co druga pięćdziesięciolatka z tych nadal miesiączkujących. Łagodne guzy dotyczące narządów rodnych to aż w 95 % mięśniaki. Ten łagodny nowotwór jest właściwie przerostem tkanki mięśniowej, z której zbudowana jest macica. Komórki zbyt obficie namnażają się w konkretnym miejscu tworząc zmianę patologiczną. Słowo nowotwór bardzo źle się kojarzy, jednak mięśniaki macicy sporadycznie ulegają zezłośliwieniu, więc nie są groźne.

Przyczyny mięśniaków macicy

W przeważającej większości przypadków przyczyny powstania mięśniaków pozostają nierozpoznane. Jako główne czynniki sprzyjające ich powstawaniu uznaje się zaburzenia poziomu hormonów żeńskich – progesteronu (dlatego najwięcej przypadków spotykanych jest u kobiet pomiędzy 35 a 50 rokiem życia) oraz estrogenów oraz czynniki genetyczne. Niezwykle rzadko pojawiają się guzy przed okresem dojrzewania u młodych dziewczyn, natomiast już w czasie przed menopauzą gdy jajniki zaprzestają wyrzucania hormonów, nie tworzą się już nowe guzy, a dotychczasowe zaczynają zanikać. Mięśniaki zdecydowanie najczęściej pojawiają się u kobiet, które nie rodziły dzieci oraz u tych, u których występowały problemy z zajściem w ciążę.

Objawy mięśniaków macicy

Mięśniaki w początkowych fazach najczęściej nie wywołują żadnych objawów. Dolegliwości mogą pojawić się w miarę wzrostu guza, jednak uzależnione jest to od wielkości guza oraz od jego umiejscowienia. Około 70% przypadków mięśniaków nie powoduje żadnych objawów. Najczęściej ich wykrycie następuje przez przypadek. Wskazane jest więc regularne badanie ginekologiczne, które umożliwi wykrycie i kontrolę mięśniaków oraz ewentualne leczenie.

Kiedy warto niezwłocznie udać się do lekarza?

Jeśli zaobserwujemy u siebie, którekolwiek z poniższych objawów, które nie koniecznie muszą kojarzyć nam się z chorobami narządów rodnych warto natychmiast skonsultować się z lekarzem.

  • Bóle w czasie stosunków płciowych,
  • Powiększony brzuch mimo braku przyrostu wagi ciała,
  • Znacznie dłuższe lub o wiele bardziej obfite miesiączki,
  • Krwawienia pomiędzy miesiączkami,
  • Stałe parcie na pęcherz,
  • Zaparcia,
  • Bóle krzyża,
  • Uczucie pełności w dole brzucha.

Diagnostyka

Aby zdiagnozować mięśniaka macicy lekarz ginekolog przeprowadza standardowe badanie ginekologiczne, które uzupełnia wykonaniem badania USG wewnątrzpochwowego, które pozwala na określenie dokładnego umiejscowienia zmiany oraz jej wielkości.

Leczenie

W większości przypadków leczenie mięśniaków oparte jest na eliminacji towarzyszących objawów. Jeśli mięśniaki mają przebieg bezobjawowy można ich nie leczyć, jednak konieczne jest ich regularne kontrolowanie. Kobieta, u której wykryty został mięśniak powinna przychodzić na kontrolne wizyty do ginekologa raz na 6 miesięcy.

W przypadku gdy leczenie jest konieczne, dobierane jest indywidualnie do potrzeb pacjentki. Istotne jest umiejscowienie, wielkość oraz ilość mięśniaków, jak również wiek pacjentki, stan jej zdrowia oraz czy kobieta zamierza jeszcze rodzić i czy istotne jest dla niej zachowanie narządu rodnego.

Sposoby leczenia

  • Terapia hormonalna – mięśniaki bardzo często powiązane są z nadmierną ilością estrogenów, z tego powodu w ich leczeniu pomocne może być obniżenie stężenia tych hormonów przy zastosowaniu leków. Taki rodzaj leczenie jest bardzo często zalecany młodym pacjentkom. Jego celem w wielu przypadkach jest opóźnienie operacji lub całkowita z niej rezygnacja.
  • Embolizacja tętnic – w trakcie zabiegu do tętnic macicznych wprowadza się lek, który zamyka naczynia, które zaopatrują mięśniaka w krew. Notowane są bardzo dobre rezultaty – po upływie roku guzy zmniejszają się nawet o 90%; zabieg trwa 45-60 minut, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Zabieg wymaga jedno lub dwudniowego pobytu w szpitalu. Metoda ta dostępna jest dla kobiet w wieku rozrodczym, których mięśniaki mają wielkość od 5 do 10 centymetrów średnicy. Jeśli guzy są większe mogą pojawić się powikłania.
  • Wyłuszczenie jednego lub większej ilości mięśniaków – ten rodzaj zabiegu stosuje się u kobiet, które do tej pory nie rodziły i zależy im na zachowaniu płodności.
  • Wycięcie macicy bądź macicy z przydadkami – zabieg sugerowany przede wszystkim kobietom w dojrzałym wieku, które już rodziły. Jednak również w przypadkach gdy ilość mięśniaków jest duża a ich pozostawienie grozi wystąpieniem powikłań. Jeśli występuje wiele, dużych i nietypowo umiejscowionych mięśniaków przeprowadzana jest tradycyjna operacja brzuszna. Jeśli mięśniaki są niewielkie i pojedyncze możliwe jest przeprowadzenie znacznie mniej inwazyjnej operacji laparoskopowej. Istnieje również możliwość wykonania zabiegu przez pochwowego, w trakcie którego usuwana jest cała macica.

Copyright 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.