Choroby kobiece - ginekologiczne i nowotwory

Choroby kobiece
Warto zobaczyć:
Poradniki

GRZYBICA POCHWY

Zdaniem lekarzy co najmniej u 3 na 4 kobiety przynajmniej raz w życiu pojawia się grzybicze zapalenie pochwy. Grzybica pochwy stawiana jest na drugim miejscu pośród czynników powodujących pojawianie się infekcji w drogach moczowo płciowych u kobiet, przed nią znajduje się jedynie bakteryjne zapalenie pochwy.

Przyczyny grzybicy pochwy

Grzybica pochwy pojawia się najczęściej u kobiet o obniżonej odporności immunologicznej oraz z niedoborem szczepów bakterii należących do grupy Lactobacillus acidophilus. Schorzenie mogą powodować zmiany hormonalne powiązane z ciążą bądź stosowaniem doustnej antykoncepcji, wysokim poziomem cukru we krwi, przyjmowaniem antybiotyków, uprawianiem seksu przy małej wilgotności pochwy, częstymi irygacjami pochwy, depresją, długimi oraz gorącymi kąpielami w wannie, długotrwałym zmęczeniem organizmu lub stresem.

Czynników predysponujących do powstania grzybicy pochwy może być znacznie więcej więc aby nie powracała każda kobieta powinna stosować preparaty zawierające szczepy bakterii Lactobacillus acidophilus.

Objawy grzybicy

Najpowszechniejsze objawy grzybicy pochwy to:

  • Świąd.
  • Pieczenie(również w trakcie oddawania moczu).
  • Podrażnienia w okolicy pochwy oraz sromu.
  • Charakterystyczne, wyróżniające się upławy : w przeważającej większości przypadków białawe, o konsystencji twarożku (tworzą się drobne grudki), mogą także mieć lekko żółtawy kolor.
  • U niektórych kobiet infekcje grzybicze pochwy przebiegają niemal całkowicie bezobjawowo, w takich sytuacjach jedynym objawem może być ból bądź pieczenie w czasie stosunku lub bezpośrednio po nim – dyspareunia.

W celu potwierdzenia, że nasza przypadłość jest grzybicą konieczne jest wykonanie posiewu połączonego z hodowlą, który uwidoczni obecność drożdżaków bądź grzybni. Badanie takie jest niezbędne gdyż wiele innych chorób może dawać podobne objawy.

Jeśli infekcje mają charakter nawrotowy należy poddać leczeniu także partnera seksualnego. W przypadku mężczyzn choroba jest zwykle bezobjawowa. Mogą pojawić się jednak pęcherzyki lub czerwone plamki na żołędzi a także zaczerwienienie lub świąd.

Leczenie

Podstawowym sposobem leczenie grzybicy pochwy jest podawanie miejscowych, dopochwowych leków, które w swoim składzie zawierają nystatynę. Odmiennie traktuje się przypadki ciężkich zakażeń oraz pacjentki uskarżające się na infekcje stale nawracające. W takich sytuacjach podaje się również leki doustne (triazolowi). W leczeniu wykorzystuje się również miejscowe maści oraz kremy. Należy zwrócić uwagę na ich skład – jeśli znajdują się tam sterydy, nie powinny być stosowane w długotrwałych terapiach, a jedynie krótko podawane.

W przypadku jakiejkolwiek kuracji konieczne jest także uzupełnianie braków bakterii Lactobacillus, które są odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej mikroflory w pochwie. Można to zrobić np. poprzez przyjmowanie odpowiednich preparatów probiotycznych. Są one dostępne zarówno w formie miejscowej ( dopochwowej ) jak i ogólnej ( doustnej ). Ta druga zabezpiecza jednocześnie układ pokarmowy.

Dodatkowe zalecenia dla pacjentek cierpiących z powodu częstych grzybiczych zapaleń pochwy:

  • Korzystanie jedynie z bawełnianej i przewiewnej bielizny.
  • Zaniechanie korzystania z tamponów.
  • Korzystanie z płynów do higieny intymnej o naturalnym pH bądź zawierających w swoim składzie kwas mlekowy.
  • Zmniejszenie ilości spożywanego cukru.
  • Niekorzystanie z basenów, saun.

Copyright 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.