Choroby kobiece - ginekologiczne i nowotwory

Choroby kobiece
Warto zobaczyć:
Poradniki

ENDOMETRIOZA

Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) – jest to choroba powiązana z drogami rodnymi kobiet. Polega na przeroście błony śluzowej macicy, jednakże choroba pojawia się w całości poza jamą narządu.

Diagnoza i objawy endometriozy

Aby zdiagnozować endometriozę lekarz ginekolog przeprowadza badania : laparoskopia, laparotomia z biopsją, USG, punkcja zatoki Douglasa i zainspirowanie z niej krwi (kuldocenteza), MRI.

Ogniska choroby diagnozuje się w :
- jamie otrzewnowej (najczęstsza lokalizacja stwierdzana u 94-97% pacjentek),
- szyjka macicy,
- srom,
- sklepienie pochwy,
- pęcherz moczowy,
- okolica pachwinowo- udowa.

Schorzenie to jest diagnozowane najczęściej u kobiet w wieku rozrodczym. Stwierdza je lekarz ginekolog, który już w trakcie wstępnego badania może wykryć zrosty, guzki oraz torbiele czekoladowe.

Do podstawowych objawów endometriozy należą: podniesiony poziom CA, który stanowi swoisty marker, silne bóle menstruacyjne, przewlekła bolesność w obrębie miednicy małej, uczucie zmęczenia, bolesność w trakcie stosunku płciowego lub po jego zakończeniu, ból okolicy krzyżowo- lędźwiowej, bolesne oddawanie stolca podczas menstruacji.

Do powikłań schorzenia należą: utrudnione poczęcie ( problemy w trakcie prób zajścia w ciążę ), niepłodność oraz pogorszenie nastroju.

Leczenie

W leczeniu endometriozy lekarze stawiają dwa podstawowe cele. Pierwszym z nich jest pozbycie się dokuczliwych objawów choroby, zaś drugim leczenie zaburzeń płodności. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. W zależności od potrzeb konkretnej pacjentki lekarz zaleca leczenie farmakologiczne bądź operacyjne oraz w przypadku kobiet planujących powiększenie rodziny zastosowanie technik wspomaganego rozrodu - pozaustrojowe zapłodnienie in vitro lub indukcję owulacji.

W trakcie leczenia ważne jest zachowanie zasad racjonalnego odżywania. Posiłki powinny być regularne co 3-4 godziny, do tego urozmaicona dieta oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. Niezbędne jest całkowite wyeliminowanie z jadłospisu produktów wysoce przetworzonych, kawy oraz alkoholu.

Badania przeprowadzone przez włoskich naukowców wykazują że spożywanie dużych ilości świeżych owoców oraz zielonych warzyw zmniejsza ryzyko wystąpienia endometriozy aż o 40%. Warto także pamiętać, że spożywanie pestek dyni oraz nasion słonecznika poprawia stan emocjonalny pacjentek z endometriozą za sprawą zawartego w nich cynku.

Copyright 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.